Minulý týden ve čtvrtek (17.3) se konal na naší škole PROJEKTOVÝ DEN pro 2. stupeň.
Od rána panoval v pavilonu druhého stupně pracovní ruch. Děti spolu se svými učiteli se zabývaly připravenými tématy. Každý žák si sestavil svůj denní rozvrh, kdy si vybral TŘI hnízda (stanoviště).
A co děti vlastně dělaly?
Propojovaly občanku, hudebku, výtvarku, zeměpis, angličtinu, chemii, fyziku, dějepis, informatiku a češtinu. Vyhledávaly informace, malovaly, lepily, stříhaly, četly, hrály, zpívaly, vyráběly, cvičily...A MNOHO DALŠÍCH AKTIVIT!
Jaká témata si učitelé připravili?
1. (Ne) unikneme dějinám - p. uč. Malá, Ovesná
Žáci si zábavnou formou únikové hry zopakovali a procvičili učivo dějepisu od starověku až po moderní dějiny. Přenesli se do doby konce druhé světové války. Stali se německými zajatci, kteří se ocitli v zamčené stodole. Měli jen 60 minut na to, aby získali šestimístný kód, díky němuž mohli uniknout. Všem skupinám se to podařilo!
V průběhu hry žáci psali hieroglyfy a klínové písmo, luštili runy i morseovku, podle indicií určovali historickou postavu, luštili číselné řady, z nichž získávali důležité letopočty, pracovali s mapou i textem, k obrázkům staveb přiřazovali architektonický styl, informace hledali v encyklopediích i na internetu, poslouchali nahrávky z doby první republiky, sledovali naučná videa. V druhé části projektu pak pracovali na historických plakátech. Výtvarně ztvárnili historická období, která před tím ve hře procvičili.
2. Healthy lifestyle - p. uč. Lagová
Žáci se dozvěděli, co je zdravý životní styl a faktory ovlivňující naše zdraví. Hráli hry, kde poslepu, podle chuti čichu nebo hmatu se snažili uhodnout, co mají v ruce. V další části relaxovali a cvičili jógu
3. Zpívající hrad - p. uč. Kozárková
Co mohli žáci očekávat? Přece zpívání o našem snad nejznámějším hradě - o Karlštejně. Nejdříve jsme si připomněli informace, které známe z historických pramenů ohledně jeho stavby, umístění korunovačních klenotů atd. Avšak hlavní náplní naší práce bylo zaměřit se na český filmový muzikál Noc na Karlštejně, a to velmi známé písně Karla Svobody. Naučili jsme se nejen zpívat známé songy ve dvojhlase, ale také doprovodit je buď na přinesené hudební nástroje, nebo na nástroje Orffovy. Bonusem bylo zazpívat si na mikrofon. Toto někteří zkusili poprvé. Takže zážitků byla spousta. Ovšem atmosféra po celou dobu byla příjemná, uvolněná...Vždyť je to jasné: hudba všechny spojí!!
4. Stromy - p. uč. Benkovičová
Žáci pozorovali buněčnou stavbu dřeva pod mikroskopem. Naučili se poznávat dřeva základních dřevin na konkrétních vzorcích. Prakticky zjišťovali hustotu některých dřevin a podle hustoty určovali dřeva lehká, středně těžká a těžká. Prohloubili si znalosti o morfologických znacích stromů - listy, kůra, květy, plody a dozvěděli se spoustu zajímavostí o nejstarších a nejvyšších organismech na Zemi.
5. Otestuj své tělo - dýchání - p. uč. Chmelická
Na modelu člověka jsme zopakovali jednotlivé orgány našeho těla a vyzkoušeli si, zda vůbec víme, kde se v našem těle nachází. Navázali jsme vysvětlením, jakým způsobem dýcháme, jak celý proces probíhá a které části dýchací soustava vůbec má.
V klidovém režimu jsme počítali nádechy a výdechy. Poté bylo pro nás výzvou krátké tři minuty intenzivně aerobně cvičit a opět počítat nádechy a výdechy. Ach, jak se zpočátku zdály být tři minuty krátké……, zjistili jsme však, že to byla doba nekonečná, ale všichni jsme vše zvládli. Veškerá data se zaznamenala na tabuli a každý je mohl porovnat se spolužáky a diskutovat o nich …..
Následně jsme nejdříve odhadli, jakou máme každý vitální kapacitu plic a pak si ji prakticky určili…Po maximálním nádechu jsme maximálně vydechli do balónku. Svůj balónek si žáci postupně ponořili do vody a zjišťovali objem vody vytlačené. Vitální kapacitu plic jsme vyjadřovali v litrech.
Pozvolna jsme si vysvětlili, že velkou úlohu při dýchání sehrává bránice, která nám velmi při nádechu a výdechu pomáhá. Proto jsme si vyrobili jednoduchý model plic i s bránicí a prakticky si vyzkoušeli její funkci.
V závěru jsme se ponořili do uklidňující relaxační hudby, naučili se správné dýchání a vnímání svého těla…….
6. Den s keramikou - p. uč. Kolářová
Jednou z možností, kterou si mohli naši žáci vybrat při projektovém dnu byla i keramická dílna. Keramika se na naší škole vždy vyráběla a je stále pěkným zpestřením hodin výtvarné výchovy. Na tři bloky se přihlásili žáci šestých, sedmých, osmých i devátých ročníků. Udělali jsme si příjemnou atmosféru s hudbou a poslechem vyprávění herce Jiřího Lábuse. Velice mne překvapila přátelská atmosféra i vzájemné rozhovory mezi mladšími a staršími žáky. Velmi pěkně pracovali dokonce i naši „kmeti deváťáci“, letošní vystupující ročník. Chlapci i dívky tvořili s chutí a měli bezva nápady. Zajímali se o tvorbu, pálení i glazování keramiky. Dozvěděli se, co je to střep, přežah i ostrý výpal. Společně jsme vytvořili krásné dárečky na letošní akademii.
7. Za chvíli na chvíli hercem - p. uč. Hobzová
Na tomto stanovišti se žáci seznámili s příběhem J. Vrchlického Noc na Karlštejně. Naučili se dramatickému umění - práce s vlastním tělem a hlasem. Rozvíjeli obrazotvornost, představivost, kritické myšlení, osobnostně sociální rozvoj a sociální cítění jedince.
8. Manažer produktového oddělení cestovní kanceláře - p. uč. Najman
Žáci pomocí počítače vytvářeli nabídku zahraničního poznávacícho zájezdu. Pracovali v PowerPointu a pomocí internetu hledali informace o dané zemi, ceny letenek, ubytování apod. Seznámili se se zajímavostmi dané země, přemýšleli nad názvem své firmy, kalkulovali cenu zájezdu, vytvořili časový harmonogram zájezdu, přemýšlení nad marketingovou strategií, ALE HLAVNĚ SE ZDOKONALILI V ICT DOVEDNOSTECH. :-)
9. Objevujeme tradiční britské recepty - p. uč. Gallasová, Surovíková
Žáci podle originálního receptu připravili těsto na bochánky (scones). Po upečení a vychladnutí je ozdobili džemem a šlehačkou. Ke konzumaci této speciality si připravili tradiční anglický čaj podávaný s mlékem.
10. Markeťákem snadno a rychle - p. uč. Bartoníková A.
Žáci pomocí brainstormingu diskovali nad pojmy, které souvisí s pojmem reklama. Doplňovali známé reklamní slogany a vyjadřovali své názory nad významem a pravdivostí reklam. Žáci se rozdělili do skupin, ve kterých navrhli originální produkt nebo službu. Pomocí marketingového mixu a krátké prezentace žáci prezentovali finální produkt nebo službu před cílovým publikem (spolužáky).
11. Chemie jednoduše a zábavně - p. uč. Vašinová
Žáci si vyzkoušeli jednoduché a zábavné chemické pokusy (barvy cestují, červené zelí mění barvy jako chameleon, křížovky pro alchymisty, tajné písmo, duch v láhvi, galvanický článek z ovoce, sloní pasta…). Dozvěděli se, že chemie není žádná nuda a hraje všemi barvami.
12. Kryptografie - p. uč. Bělíková
Žáci se seznámili s různými druhy šifrovacích klíčů (připravené šifrovací klíče a pomůcky, vyhledávání na internetu). V další části pomocí šifrovacích klíčů luštili připravený text a vytvořili pomocí získaných znalostí jiný zašifrovaný text.
Tento den se nám všem líbil a doufáme, že se ještě někdy všichni společně setkáme.