Novinky

  • /
          • Výuka dějepisu

          • Athénská demokracie na vlastní kůži? Že dějepis nemusí být jen o drilování a učení faktů nazpaměť, se přesvědčili žáci 6.A. S demokratickými principy voleb se seznámili na vlastní kůži.

            Mgr. et Mgr. Jana Vandová

          • Carmina bona na Lomnickém hudebním jaru

          • Náš nejstarší sbor se vydal 19. 4. 2024 na Mezinárodní festival hudby, tance a zpěvu do Lomnice nad Popelkou. Po dlouhé cestě autobusem jsme dorazili na místo, kde se mělo konat naše večerní vystoupení v místním zámku. Příjemně vytopený sál nás potěšil velmi dobrou akustikou. Úvodní koncert celého festivalu jsme mohli zahájit právě my, kteří jsme přijeli z největší dálky. Publikum jsme „rozněžnili“ první písní Rozdávejme lásku. V průběhu dalších skladeb se střídaly doprovázející nástroje: tři druhy fléten, kytara, violoncello, a dokonce harfa. Velké nadšení vzbudila anglická píseň, kterou všichni zpěváci předváděli také ve znakové řeči. Obecenstvo se také přesvědčilo, že umíme zpívat nejen česky, ale také anglicky, hebrejsky, francouzsky i estonsky. Tento večer zakončila dětská rocková kapela Rockout z Karlových Varů.

            V sobotu jsme si museli přivstat, neboť v 8.00. začínala generální zkouška na oficiální zahájení. V devět hodin byla slavnostně otevřena celá akce prezidentem festivalu Mgr. Josefem Svobodou. Měli jsme tu čest v Tylově divadle zazpívat první dvě písně v tento den. Pak se program rozdělil na část pohybovou, instrumentální a právě pěveckou. Sóla, dueta a sbory hostil lomnický zámek.

            Odborná porota ocenila náš výkon „Lomnickou notičkou“ za dramaturgii vystoupení a čistou intonaci vícehlasu. V děkovném emailu shrnul náš výkon Mgr. Josef Svoboda výstižnou větou: „Byli jste ozdobou letošního ročníku!“

            Za vynikající pěvecké i instrumentální výkony, za reprezentaci školy patří poděkování všem členům Carminy bony, kteří se této jedinečné akce zúčastnili. Naše vystoupení by nebylo na takové úrovni bez dvorní korepetitorky Jany Tůmové, učitelky ZUŠ Malenovice. Paní učitelce Bělíkové děkujeme za veškerou pomoc při ubytovávání, stravování, dohledech a vůbec za maximální podporu celého sboru.

            Tato akce se mohla uskutečnit díky finanční podpoře statutárního města Zlína.

            Mgr. Dana Kozárková

        • Projekt: Tvoříme školu
          • Projekt: Tvoříme školu

          • Dnes 24.4.2024 jsme v Obřadní síni naší zlínské radnice obhájili záměr naší školy v projektu Tvoříme školu. Prezentovaly naše sedmačky Anička a Nelinka, které se připravovaly pod vedením Mgr. I. Frolkové. Po zahájení jsme byli přivítáni reprezentanty Statutárního města Zlín. Toto srdečné setkání s žáky je již pěknou tradicí. Závěrem naši žáci hlasovali jako jindy zlínští zastupitelé.

            PaedDr. Zdeňka Jančíková, Ph.D.

        • Program "Hravě záchranářem" představuje svět záchranných složek pro děti
          • Program "Hravě záchranářem" představuje svět záchranných složek pro děti

          • Žáci III. C si dnes mohli užít jedinečný zážitek v rámci programu "Hravě záchranářem", který nabízí prohlídku vozového parku a techniky všech složek Integrovaného záchranného systému (IZS). Na stanovištích Besipu, policie, záchranářů a hasičů se dozvěděli nejen o práci těchto složek, ale také se seznámili s pravidly na dopravním hřišti a základy záchrany života. Tento interaktivní program je určený nejen k zábavě, ale i k vzdělání. Žáci měli možnost prozkoumat zásahová vozidla, zjistit, jak fungují výstražné světla a sirény, a dokonce si vyzkoušet některé záchranné techniky. Jedním z hlavních témat programu byla také prevence, reakce na živelné pohromy a další život ohrožující situace. Děti se dozvěděly, jak se chovat v případě přírodních katastrof a jakým způsobem mohou pomoci sami sobě i ostatním v nouzi.

            Mgr. Monika Novosádová

        • Jak jsme nocovali ve škole - Noc s Andersenem III. A, III. B
          • Jak jsme nocovali ve škole - Noc s Andersenem III. A, III. B

          • Z 11. dubna na 12. dubna nocovali někteří z nás ve škole. Ne, že bychom školu tak milovali, ale jeden nikdy neví, jestli nebude nějaká legrace. Tak co jsme vlastně dělali? Trošku jsme přemýšleli, trošku jsme sportovali, trošku jsme zlobili, trošku jsme byli vzorní, trošku jsme se báli, trošku jsme byli stateční… A stálo to za to!!! Nejlepší byla paní vychovatelka Miluška Nožičková, která nám všem k snídani připravila párek v rohlíku.

                                                                                                                                                  Mgr. Petra Benýšková

        • Ornitologická stanice v Přerově
          • Ornitologická stanice v Přerově

          • 19. dubna navštívili žáci třídy IV. B ORNIS Přerov. V expozici Naši ptáci, která je nově zrekonstruovaná, se pustili do plnění zadaných úkolů. Srovnávali velikost ptáků, kteří se na území naší vlasti někdy objevili či žijí, v reálné velikosti. Všímali si vajíček ptáků, jejich tvaru, barvy i velikosti. Mohli si prohlédnout peří ptáků pod mikroskopem, poznat jejich zástupce podle hlasu. V tento den navíc probíhaly aktivity ke Dni Země, kde si žáci mohli ověřit své znalosti. Vyslechli si také zajímavé informace o kroužkování ptáků. 

            Mgr. Libuše Přílučíková

        • Exkurze - Staré Město
          • Exkurze - Staré Město

          • Dne 12. dubna třídy 7.B a 7.C navštívily ve Starém Městě Památník Velké Moravy, kde si prošly stálou expozici Velká Morava - Po stopách Mojslava.

            Skrze jeho příběh se od průvodkyně dozvěděli, co to například znamenalo, když dítěti rodiče ostříhali vlasy, nebo jak se vyráběly tehdejší oděvy a že boty, které v Památníku vystavují, byly speciální technikou pro tuto výstavu vyrobeny ve Zlíně. Ukrajinští žáci si pak mohli ještě vyzkoušet čtení cyrilice, z níž se později vyvinula azbuka, přičemž někteří některá slova staroslověnštiny skutečně bez obtíží přečetli. 

            Po této výstavě jsme se přesunuli autobusem do Archeoskanzenu Modrá, kde na nás už čekal velmi humorný průvodce s ještě bližším výkladem o tehdejším životě a poměrech této nám velmi vzdálené doby. S ním jsme pak poseděli i v dobové škole a ověřili si své znalosti o příchodu věrozvěstů. Nutno však říct, že daleko více pak některé z nás zaujaly kohoutí zápasy venku. Archeoskanzen Modrá totiž oplývá nejenom domy postavenými alá Velká Morava, ale i hojnou domácí zvířenou.

            A protože nám zvířat nestačilo, rozhodli jsme se naši cestu využít v tomto směru i dále, a tak jsme si zaplatili vstup na Živou vodu, kde bylo k vidění velké množství sladkovodních ryb, jimiž se jistě mnozí z našich předků v minulosti také živili, neboť jak jsme se dozvěděli předtím ve skanzenu, ryby byly jejich hlavním zdrojem obživy. Někteří z nás si zacvičili a ti nejlepší dokonce vyzkoušeli koupel - viz galerie.

            Naši dějepisnou výpravu jsme nakonec úspěšně zakončili docela obstojným zpěvem v autobuse.

                                                                                                                                                                 Mgr. Aneta Ovesná

        • Výlet 4.A do Prahy
          • Výlet 4.A do Prahy

          • V úterý 9. dubna se naše třída vydala poznávat Prahu. Po příjezdu do Prahy jsme se ubytovali a zamířili na Hrad, kde čekala paní průvodkyně a ukázala nám katedrálu sv. Víta, Vladislavský palác, kopie korunovačních klenotů. Poté jsme se byli podívat na Staroměstskou radnici a orloj, prošli jsme také podzemí radnice a vystoupali jsme na její věž. Ve středu jsme se plavili po Vltavě na lodi Vodouš, kapitán lodi nám vyprávěl o Vltavě, Karlově mostu, pluli jsme plavební komorou po Čertovce (zamávali jsme chobotničkám z Čertovky). Pak už jsme se dostali do pravěku, tedy prostřednictvím Národního muzea. Divili jsme se, jak velká žila stvoření v pravěku. Pokochali jsme se také zahradami pod pražským Hradem a pohráli si ve františkánské zahradě. Poslední den nás čekala technika, tedy exkurze na letišti Václava Havla. Pan průvodce nás spolu s panem řidičem provezli areálem letiště Václava Havla. Viděli jsme přistávat a odlétat různá letadla, viděli speciální hasičskou techniku. Někteří z nás poznali letadla a místa, odkud z Ruzyně odlétali. Do Prahy se rádi podíváme znovu

            Mgr. Marie Oškerová

        • 1. místo a postup na MISTROVSTVÍ ČR V ŠACHU
          • 1. místo a postup na MISTROVSTVÍ ČR V ŠACHU

          • V úterý 9.4.2024 byl ve Zlíně odehrán KRASKÝ PŘEBOR ŠKOLNÍCH TÝMŮ V ŠACHU.

            V kategorii 1. až 5. tř. ZŠ jsme byli zastoupeni dvěma družstvy.

            A družstvo vybojovalo 1. místo - zlaté medaile a postup na Mistrovství ČR.

            Sestava: 1. Macharáček Jakub, 2.Vintr Otakar, 3. Meisl Ondřej, 4. Křupka Vavřinev a 5. Doležel Richard.

            B družstvo získalo 8. místo.

            Sestava: 1. Efimov Semion, 2. Zycháček Vojtěch, 3. Žák Radek a 4. Pavlištík Sebastián.

            Všem našim šachistům velmi gratulujeme a budeme držet pěsti na MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY.

            PaedDr. Zdeňka Jančíková, Ph.D.

        • Návštěva Památníku Tomáše Bati ve Zlíně
          • Návštěva Památníku Tomáše Bati ve Zlíně

          • Na konci měsíce března jsme navštívili Památník Tomáše Bati ve Zlíně. Za slunečného, ale větrného počasí jsme vyšli k památníku, odkud byl krásný výhled na velkou část Zlína. V informačním centru nás už čekala paní lektorka, která nás odvedla přímo do památníku. Zcela prosklená budova, ve které je umístěna replika letadla, ve kterém havaroval Tomáš Baťa s pilotem, nás zaujala. Protože jsme děti, tak další zajímavostí byla podlaha, po které se dalo báječně klouzat. Po ukončení prohlídky nám paní učitelka ukázala nejzajímavější budovy ve Zlíně, které nechal Tomáš Baťa postavit. A pak už následovala cesta zpět do školy.

            třída III. B, Mgr. Petra Benýšková

        • Beseda v knihovně
          • Beseda v knihovně

          • Další pěknou akcí třeťáků byla čtenářská beseda věnovaná spisovateli H. Ch. Andersenovi. V malenovické knihovně se děti prostřednictvím čtených ukázek seznámily s knihami a vybranými pohádkami tohoto významného autora. Za pěkné a poutavé vyprávění patří velké poděkování p. knihovnici Monice Rotterové.
            Setkání s H. Ch. Andersenem bude ve III.A a B pokračovat čtvrtečním nocováním ve škole známým pod tradičním názvem Noc c Andersenem, na které se všichni třeťáci už moc těší.

            Mgr. V. Velísková, Mgr. P. Benýšková

        • Projektová výuka
          • Projektová výuka

          • Krtek, jak známo, žije v podzemí, kde je tma. Ale díky lampiónu, který visí v jeho komůrce ví, že existuje všude kolem i mnoho barev a světla. Rád by se za tím vším vydal, ale je na to příliš bázlivý. Když jednou lampión zmizí, krtek se přece jen odhodlá… Krásný příběh z knihy Krtkův černobílý svět, nás provázel celý den. A co zažili žáci 1.C a 3.C  dál?  Jógu, hledání klíčových informací o krtkovi, práce s tablety a QR kódy, součtové trojúhelníky, psaní slov na chodník, piškvorky …… 

        • Florbalový turnaj – druhý stupeň
          • Florbalový turnaj – druhý stupeň

          • První dubnový týden jsme začali aktivně - turnajem ve florbale. Turnaje se zúčastnili žáci druhého stupně od 6. do 8. ročníku.

            Soutěžní týmy byly složeny z 5 hráčů + 1 brankaře, pravidla z minulého turnaje se osvědčila, opět v každém týmu musela být na hřišti vždy přítomna dvě děvčata. Turnaj probíhal utkáním každý s každým, každá třída se s plným nasazením vrhla do 5 napínavých zápasů. Konečné pořadí jednotlivých týmů jsme určili dle výsledků proher, remíz a výher. 

            Na dodržování pravidel a férovou hru dohlíželi rozhodčí. Pravidla hry si vyslechli všichni žáci na začátku turnaje, pro všechny týmy byla stejná, na trestnou lavici se dostal hráč za vysokou hůl, faul a brutální faul. Rozhodčí: Eliška Bárová, Matěj Urbánek,Tomáš Socha a Ondřej Rosík. Moderátorská sestava byla z řad chlapců: David Zádrapa, Josef Svoboda, nejlepší výkon a nepřetržitý dvouhodinový komentář ovšem předvedl poslední moderátor a tím byl Samuel Macháček. O hudební doplnění přestávek se starala Eliška Zatloukalová. 

            Týmy byly po zásluze odměněny, vítězný tým si dokonce odnesl na památku píšťalky s logem naší školy, vytvořeny v školní 3D tiskárně. Nejlepším střelcem se stal Matěj Urbánek (7.C) a nejlepším brankařem Jan Stavjaník (8.B):

            No a jak to nakonec dopadlo:

            1. místo: 7. C

            Základní sestava:

            Tomáš Hynčica, Patrik Vaculík, Matěj Urbánek, Jan Šmíd, Tereza Olšáková, Sofia Stetsenko, 

            Náhradníci: Josef Svoboda, David Zádrapa, Thea Oravtzová

            2. místo: 7. A

            Základní sestava:

            Kryštof Konečný, Matěj Pánek, Jakub Mozga, Viktor Šrajer, Eliška Macháčková, Valerie Králová

            Náhradníci: Nikolas Budík, Sára Balajková

            3. místo: 6. A

            Základní sestava:

            Jakub Kratochvíl, Matyáš Telíšek, Patrik Šenovský, Kryštof Hubáček, Stella Suchánková, Nela Mrlíková

            Náhradníci: Nam Hai Nguyen, Nikola Talášková, Tadeáš Vanduch 

             

            Zúčastněným děkuji za pěknou férovou hru, fanouškům za výrobu transparentů a povzbuzování svého týmu – obzvláště třídě 6. A.

            Všem rodičům i žákům, kteří se chtějí podívat alespoň na některé sportovní výkony turnaje, posíláme ukázku v galerii. 

             

                                                                                                                                                          Mgr. Zuzana Hynčicová

        • Škola v přírodě II.A a II.B - Hostětín
          • Škola v přírodě II.A a II.B - Hostětín

          • První dubnový týden strávili žáci ze II. A a II. B v Hostětíně, „eko – vesnici“ uprostřed Bílých Karpat. Během pobytu v Centru Veronica Hostětín poznali, jak se bydlí v domě, který žije ze slunce, prozkoumali každý kout rozmanité přírodní zahrady, ochutnali jídlo připravené z místních BIO a fairtradových potravin. Mnohé děti byly poprvé na škole v přírodě, poprvé odloučeni od rodičů. A zvládly to skvěle! Díky pestrému programu ani nebyl čas na tesknění. Postupně se v něm stali badateli, průzkumníky, vědci zkoumající drobné živočichy a především partou skvělých kamarádů a kamarádek. Zbylo i dost času na hry venku i uvnitř a společné zpívání pro dobrou náladu. Pobyt jsme zakončili závěrečným karnevalem, tancem, nechybělo vyhodnocení soutěží, únikových her, křížovek, hlavolamů a vyhodnocení bodování pokojů. Děti si pobyt užily. Byly hodné a samostatné. Zaslouží velikou pochvalu!

            Mgr. K. Bartoníková, Mgr. J. Svozilová, M. Poláková, DiS.

        • Matematický klokan
          • Matematický klokan

          • Jako každým rokem i letos v březnu doskákal do naší školy Matematický klokan. V pátek 22. 3. se tedy celá škola hned po 8. hodině ponořila do naprostého ticha a 314 žáků 1. až 9. ročníku řešilo úkoly své kategorie. A jak to vše dopadlo? Přehled těch nejúspěšnějších máme zde. Ostatní žáci dostanou informace o svém umístění od třídních učitelů nebo vyučujících matematiky.

            Klokan(1).xlsx

            Mgr. Gabriela Pippalová

             

             

             

        • Dopoledne v SKM ve Zlíně
          • Dopoledne v SKM ve Zlíně

          • Ve středu 3. dubna naši šesťáci navštívili Salesiánský klub mládeže ve Zlíně, kde společně utužovali vztahy, sdíleli své názory a pracovali na vzájemné komunikaci a respektu.

            Mgr. Anna Pippalová

        • Mám Černého Petra?
          • Mám Černého Petra?

          • Zaseli jsme semínka a netrpělivě čekáme krásnou a bohatou úrodu! Bude mé rajče červené, žluté, oranžové nebo černé? Vše má svůj čas, a abychom si své výpěstky v květináčích poznali, vyrobili jsme si na ně obaly dle vlastní fantazie.

            Ing. Adéla Hrubošová Pešlová

        • Velikonoce ve snoezelenu, malování kraslic ve III.A
          • Velikonoce ve snoezelenu, malování kraslic ve III.A

          • V předvelikonočním týdnu navštívila většina tříd I. stupně prostředí školního snoezelenu, kde se žáci mohli seznámit s jarními a velikonočními zvyky a obyčeji. Nejen ve školní družině, ale i v mnoha třídách děti malovaly a zdobily velikonoční kraslice voskem či jinými výtvarnými technikami.

            Mgr. Věra Velísková