V rámci nespecifické prevence MPP se žáci 2. tříd zúčastnili dvou zajímavých a přínosných programů, které vedla speciální pedagožka Mgr. Alena Svobodová.
První aktivita s názvem Na vlně zvuku proběhla v měsíci únoru. Jejím cílem bylo představit žákům velkou skupinu etnických hudebních nástrojů, např. bubny djembe, šamanský buben, tibetskou mísu, gong, didgeridoo, kalimbu, dešťovou hůl aj.) Samotná prezentace představovala popis každého nástroje, poslechovou ukázku i způsob hry na daný hudební nástroj. Některé z nástrojů si pak mohli žáci vyzkoušet také sami. Kromě aktivní části měl program i muzikoterapeutický charakter.
Druhý program s názvem Buďme kamarádi! se uskutečnil v březnu a jeho smyslem bylo zprostředkovat žákům setkání se světem lidí s různými postiženími. Děti toto téma velmi zaujalo, a tak celá teoretická část proběhla formou diskuse se spoustou pro žáky velmi zajímavých, a zároveň užitečných informací.
V rámci praktických aktivit zaměřených na jednotlivé druhy postižení (tělesné, zrakové, sluchové atd.) si děti vyzkoušely např. ovládání invalidního vozíku, psaní, malování či stavění kostek pomocí nohou, používání slepecké hole a dalších pomůcek pro osoby se zrakovým postižením včetně ukázky Brailova písma a psaní na Pichtově psacím stroji, komunikaci s neslyšícím člověkem apod.
Tyto získané informace budou jistě pro všechny žáky velkým přínosem pro jejich budoucí život.
Mgr. Věra Velísková