Novinky

 • /
    • Matematická olympiáda
     • Matematická olympiáda

     •  

      V minulém týdnu proběhl již 71. ročník matematické olympiády, kterou každý školní rok vyhlašuje MŠMT ČR. Naše škola se této soutěže účastní pravidelně. Avšak poprvé se z domácího kola do kola okresního probojovalo 6 matematických mozků v něžném dívčím provedení.  Dívky soutěžily v kategorii Z5 a Z9. Úspěšnými řešitelkami domácího kola byla děvčata z pátého ročníku, konkrétně z V. C: Ella Konečná , Sofia Pandadisová a Šarlota Šimečková a dále z V. A: Vanda Šimková a Sára Struhařová. Velmi nás potěšila Erika Svobodová z IX. A, která do okresního kola prostoupila i přes velkou obtížnost úloh v této kategorii. V okresním kole je první důležitou metou zařadit se mezi úspěšné řešitele, což se všem dívkám z pátého ročníku povedlo skvěle. Neminula nás ani krásná místa v první desítce, medaile jsme sice nechali ostatním, ale těsně pod nimi byly všechny příčky naše 😊. Největším úspěchem byla práce Elly Konečné ze třídy V. C, stačil jeden jediný bod a byla by na prvním místě. Všem dívkám gratulujeme a děkujeme za krásnou reprezentaci naší školy. 

       

      Mgr. Zuzana Hynčicová

       

       

    • Za památkami hlavního města Prahy
     • Za památkami hlavního města Prahy

     • V termínu 24.-25.1.2022 vyrazily třídy II.C, IV.B a V.C do Prahy, kde na ně čekal okruh po památkách našeho hlavního města. Počasí nám přálo, turistů bylo minimálně, a tak mohl náš dvoudenní výjezd začít. U všech památek čekaly na žáky úkoly, které plnili na výbornou a dozvěděli se tak spoustu zajímavostí. A co všechno jsme vlastně viděli? Vyšehrad, stejnojmenný hřbitov a hrobku Slavín, kostel sv. Petra a Pavla, rozhlednu Petřín a zahrady, Strahovský klášter, Pražský hrad a katedrálu sv. Víta, Hradčanské náměstí, kostel sv. Mikuláše, Malostranské náměstí, Karlův most a mostecké věže, Národní divadlo, Staroměstské náměstí, Pražský orloj, Týnský chrám, Prašnou bránu, Obecní dům, Václavské náměstí a Národní muzeum. Právě v Národním muzeu byl pro žáky připraven zajímavý program a prohlídka historické budovy. Třídy čtvrtého a pátého ročníku absolvovaly program s názvem Od trilobitů po mamuty, kde si připomněly hlavní éry pravěku a jejich obyvatele. Pro žáky 2. ročníku byl připraven program s názvem O pejskovi a kočičce, který je vrátil do minulosti a seznámil je tak s nejdůležitějšími okamžiky českého národa. Další zastávkou bylo muzeum Karla Zemana. Karel Zeman je považován za jednoho ze zakladatelů československého animovaného filmu, a tak si žáci mimo jiné vyzkoušeli natočit svůj vlastní film. Poslední zastávkou bylo Muzeum fantastických iluzí, které jim zábavnou formou ukázalo, co dokáže jiný úhel pohledu.  Co si z Prahy odnášíme? Určitě vzpomínku na krásy našeho hlavního města, spoustu nových informací, pro některé žáky premiéru v jízdě metrem, jiným se zase těžko vracelo k nám do Zlína se slovy: „Nevím, jak si zase zvyknu, v Praze je totiž skoro všechno ze zlata“.

                                                                                                                                                     Mgr. Markéta Krotká

    • Den hlavolamů a šifer
     • Den hlavolamů a šifer

     • Ve čtvrtek 20.1. proběhl na naší škole Den hlavolamů a šifer. Žáci 1.-5. ročníků tříd Erin si připravili 23 stanovišť, na kterých potrápili hlavy nejen svým spolužákům, ale i rodičům. Návštěvníci si mohli vyzkoušet logické, slovní, číselné i obrazové hlavolamy a šifry, postřehové i pohybové hry a ověřit si své smysly. Žáci, kteří se podíleli na organizaci, odvedli výbornou práci a zaslouží velkou pochvalu. Budeme se těšit na opakování této úspěšné akce.

                                                                                                                                                   Mgr. Dorota Osičková

    • Zimní radovánky
     • Zimní radovánky

     • Leden patří k zimním měsícům, ale určitě by byla škoda, nevyužít toho, co nám nabízí. Pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb jsou nejlepší obranou proti různým nemocem. V lidové slovesnosti se na toto téma objevuje nepřeberné množství říkanek a básniček. Žáci třídy II. B vyrazili v rámci hodin TV na svah v Malenovicích a patřičně se vydováděli právě na sněhu. Všichni žáci se těší, že sníh neroztaje, ale vydrží alespoň do jarních prázdnin. 

      Mgr. Libuše Přílučíková

    • Komenský do třídy
     • Komenský do třídy

     •  Žáci třídy II. B se opět zapojili do kampaně Komenský do tříd. Tentokrát se v hodině pracovních činností pokusili vytvořit sošky Komenského z plastelíny. Jak se jim práce dařila, můžete posoudit sami. Můžete nás také podpořit na facebookové stránce "Komenský do tříd" Národní pedagogické knihovny a muzea Praha (facebook.com/komenskydotrid).  

      Mgr. Libuše Přílučíková

    • Příprava pomazánek ve IV.A
     • Příprava pomazánek ve IV.A

     • V pátek 14.1. se žáci třídy IV.A v hodině pracovních činností rozdělili na dvě poloviny. Jedna část si s paní učitelkou Ovesnou povídala o pěstování pokojových rostlin a druhá polovina žáků šla do školní kuchyňky.

      Cílem byly pomazánky: sýrová s česnekem a vajíčková. Žáci si nejprve napsali pracovní postup a poté se s nadšením vrhli do samotné výroby. Musím všechny žáky pochválit za přinesení jednotlivých surovin a příjemnou pracovní atmosféru.

      Pomazánky si nenechali sami pro sebe: sýrovou pomazánku ochutnaly i ostatní paní učitelky, kterým chutnala. Už teď se těším, až budeme znovu něco kuchtit.

      A co to bude? Nechte se překvapit :)

      Bc. Petra Šaurová

    • Žižkův dub
     • Žižkův dub

     • V rámci letošní kampaně Stromy a my navštívili žáci třídy II. B během vycházky tzv. Žižkův dub. Dnes je z něho jen torzo a podle pověsti pod ním odpočíval husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova při svém tažení na Moravu v r. 1423. Dub se nachází nedaleko od dnešní vesnice Karlovice. Na jejím místě stála v době husitských válek osada Pěnkov, která později stejně jako několik dalších zanikla. Některé osady zanikly již během husitských válek, další během válek Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem. Střediskem těchto osad byla tvrz a osada Podhradí nacházející se nedaleko dnešního kostela sv. Jiljí u obce Pohořelice. Místní obyvatelstvo i majitelé tvrze sympatizovali s husity. Podpis majitelů tvrze je i na listině podporující mistra Jana Husa. Žáci třídy II. B zpracovali prezentaci, kterou zaslali do kampaně a tento měsíc také krátký animovaný film, který si můžete prohlédnout na odkazu: 

      https://www.youtube.com/watch?v=tWB7l6D3SC8

      Doufáme, že se náš film bude líbit. 

      Mgr. Libuše Přílučíková

    • 23 7 2 23 12 4 7 14
     • 23 7 2 23 12 4 7 14

     • 23    7   2   23   12   4   7   14

      Nudíte se? Zkuste vyluštit tento číselný kód podle české abecedy. Právě tak získávají nové informace o bylinkách žáci třídy II. B. Pokud ovládáte českou abecedu, zjistíte, že jde o řebříček. Již na podzim si žáci nasbírali tuto bylinu na školním hřišti. A nyní v zimě si o této bylině ve škole povídají. České jméno rostliny vzniklo podle tvaru lístků, připomínající starý žebřík. Naši předkové ho využívali v lidovém léčitelství např. ke zlepšení chuti k jídlu, nebo k utišení kašle. Řebříček také podporuje hojení, tlumí krvácení. Žáci II. B si vyzkoušeli výrobu řebříčkové mastičky. Ta se dá využít k ošetření suché pleti, rozpraskané kůži rukou či nohou, nebo bodnutí hmyzem. A pokud vás zajímá, jaká jiná jména této bylině naši předci dali, zkuste si je sami podle české abecedy vyluštit: 10   28   24   24          13   1   33  32    4    7    14 nebo 16  32  25  12      19 3  1  24   7  14.

      Mgr. Libuše Přílučíková

    • Tříkrálové koledování školní družiny
     • Tříkrálové koledování školní družiny

     • Děti si v družině vyrobily vlastní koruny, připravily si kostýmy i dary králů, ale hlavně se naučily krásně zpívat tříkrálovou koledu, kterou pak potěšily spolužáky i zaměstnance školy. Koledování jim přineslo nejen radost ze zpívání, ale také pár sladkostí za odměnu.

      Mgr. Iveta Frolková

    • Bylinkohraní s meduňkou
     • Bylinkohraní s meduňkou

     • Žáci třídy II. B pokračují v práci na svém projektu Za vůní bylin po hradech a zámcích. V měsících listopad a prosinec se seznámili s meduňkou lékařskou. Čaj z meduňkových listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje a zajišťuje dobré zažívání. Sušenou meduňku lze také použít k výplni vonných polštářků ke klidnému spánku. Meduňku můžeme také použít jako koření v kuchyni. Pro svou citrusovou vůni se za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů. Žáci si sami vystřihli podle šablony vzor medvídka, kterého sešili a připravili k výplni. Inspirací jim byl návod v knize Bylinky a hry s nimi, kterou v hodinách společně čteme. Poznali, že něco ušít, dá pořádně zabrat. Domů si ale nakonec odnesli vlastního "Medvídka Meduňku". Někteří medvídkem obdarovali své příbuzné, jiní s ním spokojeně usínají. Naši předkové si léčivých bylin považovali a dovedli jejich předností využít. Ve škole se snažíme na moudrost našich předků navázat a informace o bylinkách žákům předávat. 

      Mgr. Libuše Přílučíková

    • Malý vánoční koncert
     • Malý vánoční koncert

     • Jsme malí, ale šikovní...

      Naši nejmenší zpěváčci se od září pečlivě připravovali na své první vystoupení na veřejnosti. Náš tradiční vánoční koncert musel být vzhledem k šířící se epidemii Covid 19 zrušen. Děti tedy připravily pro své nejbližší (a nejenom pro ně) překvapení v podobě malého koncertu v naší hudebně.

      https://zs-malenovice868.rajce.idnes.cz/Koncertni_hudba_-_prosinec_2021/1519418635

      Přeji malým zpěváčkům krásné Vánoce a nám všem jen to dobré v roce 2022.

                                                                                                      Klára Bartoníková, sbormistryně

    • Vánoční poezie v V. A
     • Vánoční poezie v V. A

     • Sníh, Ježíšek, tradice, zvyky, cukroví, dárky, rodina… To vše se dětem vybaví, když se řeknou Vánoce. Najdete však taková slova, která se rýmují s vánoční tematikou? Žáci z 5.A se tohoto úkolu nezalekli a dokonce složili své originální vánoční básně.   Pojďme společně nahlédnout, jak práce dopadly při hodině literatury a naladit se na tu správnou vánoční atmosféru.

      Bc. Kristýna Váňová

    • BETON? TO NA BETON!
     • BETON? TO NA BETON!

     • Letošní předvánoční pracovní činnosti v V.A jsme si užili doslova „NA BETON“. S žáky jsme zvládli nejen vyrábět a odlévat formy, ale pracovali jsme se smršťovací fólií či zdobili ubrouskovou technikou dárkové papírové tašky. Žáci si vyrobili velmi originální dárky pro své blízké. Vznikly tak netradiční květináče, svícny, držáčky vzkazů či betonoví andílci. Dnes velmi moderní surový beton jsme přetvořili ve velmi krásné a originální výrobky. 

      Co jen dodat. Za páťáky KRÁSNÉ PROŽITÍ SVÁTKŮ VÁNOČNÍCH A DO NOVÉHO ROKU PŘEJEME BETONOVÉ ZDRAVÍ.

      Mgr. Martina Kolářová 

    • Strom odpovědí
     • Strom odpovědí

     • Vážení čtenáři našich stránek,

      dovolte mi, abych se s Vámi podělila o radostnou zprávu, která k nám do školy včera dorazila. 

      Každoročně pořádá SOŠ v Luhačovicích literární soutěž pro žáky 8. a 9. tříd s názvem Spěchej pomalu. Úkolem je napsat hororový, nebo sci-fi příběh na výše zmíněné téma. V porotě zasedá i největší žijící český básník Jiří Žáček, který se pravidelně účastní i slavnostního předávání cen vítězům. 

      Jsme velmi potěšeni, že čestné uznání obdržel i žák naší školy Prokop Schubert z VIII. A. 

      Jsem přesvědčena, že pro Prokopa je úspěch v této soutěži pomyslným odrazovým můstkem pro další tvůrčí činnost. O jeho talentu se můžete přesvědčit sami.

      Strom_odpovedi.odt​​​​​​​

      Mgr. Andrea Hobzová

    • Carmina bona zkoušela na vánoční koncerty
     • Carmina bona zkoušela na vánoční koncerty

     • Milí přátelé našeho sboru,

      od začátku školního roku jsme se všichni těšili, jak se letos setkáme na vánočních koncertech, které měly proběhnout na konci listopadu a v první půlce prosince. Pilně jsme trénovali, dokonce jsme si nahrávali zkoušky (tímto děkuji paní učitelce Hynčicové), abychom se ještě stihli zdokonalit, než se vám předvedeme "živě".

      Bohužel nařízení vlády jsou neúprosná kvůli špatné epidemiologické situaci, ani my jsme nedostali výjimku.

      Proto prosím přijměte jako malé pohlazení po duši naše zkoušení v hodinách sboru...I když vše není dokonalé, zpíváme s chutí a s touhou po publiku!

      Krásné Vánoce v rodinném kruhu všem zpěváčkům a jejich blízkým, hodně zdraví, štěstí a lásky v novém roce 2022 přeje sbormistryně Dana Kozárková

      Koncertní hudba - prosinec 2021 – zs-malenovice868 – album na Rajčeti (idnes.cz)

    • Šiškové pochoutky pro zimní ptactvo
     • Šiškové pochoutky pro zimní ptactvo

     • I v letošním roce se žáci třídy II. B pustili do výroby šiškových pochoutek pro stálé ptactvo. Ve čtvrtek 9. prosince odnesli žáci pochoutky k hradu v Malenovicích. Odměnou jim byl první letošní sníh, kterého si všichni pořádně užili. Věříme, že se k hradu na vycházku vydají rádi i další žáci a rodiče nejen o prázdninách. 

      Mgr. Libuše Přílučíková

    • Komenský do tříd
     • Komenský do tříd

     • Národní pedagogické muzeum a knihovna vyhlásila tuto kampaň, která nám má připomenout osobnost Jana Ámose Komenského. 15. listopadu 2020 uplynulo 350 let od jeho úmrtí. 28. března 2022 si připomeneme výročí 430 let od jeho narození. Žáci třídy II. B pravidelně přispívají do této kampaně.  V letošním školním roce se pustili do kašírovaných postav tohoto pedagoga. Věříme, že by pan Komenský měl radost, že jsme vyloudili někomu úsměv na tváři. Úsměv je kořením života, tak si ho užijte. Jak se žákům postavy podařily, můžete posoudit sami. Pořadatel zveřejnil v prosinci naše fotografie také na svém facebooku Komenský do tříd. 

      Mgr. Libuše Přílučíková

    • Vůně Vánoc v VI. A
     • Vůně Vánoc v VI. A

     • V hodině pracovních činností jsme se vrhli na výrobu vánočních věnců a svícnů.

      Děti pracovaly opravdu s nadšením a odměnou jim jsou překrásné výrobky, které navodí tu správnou slavnostní atmosféru.

      Mgr. Andrea Hobzová

    • 11. ZŠ podporuje zdravotníky
     • 11. ZŠ podporuje zdravotníky

     • Třetí adventní neděli jsme využili k tomu, abychom podpořili zdravotníky KNTB Zlín v jejich práci. Na oddělení ARO jsme předali přáníčka, která vytvořili naši žáci pro lékaře, zdravotní sestry, ale i pacienty. Přidali jsme i trochu energie v podobě kávy, čaje, džusů či oříškových a müsli tyčinek, které posílají paní učitelky.

                                                                                                                                         Mgr. Gabriela Pippalová

    • Veronika a Monika ze 7. A. oceněny
     • Veronika a Monika ze 7. A. oceněny

     • Každý rok vyhlašuje Povodí Moravy výtvarnou a literární soutěž. V minulém školním roce bylo zadáno téma "Voda štětcem a básní". I loňští šesťáci se zapojili do této akce.

      S radostí jsem přijala dnes zprávu, že v literární části získala Veronika Novotná - cenu generálního ředitele ve 3. kategorii za poezii Monika Picková - získala cenu redakční rady ve 4. kategorii za poeziiOběma básnířkám ze srdce gratulujeme.

      Dana Kozárková, učitelka českého jazyka