V úterý 11. 10. 2022 přicházeli žáci do školy o poznání radostněji. Již podruhé si pro ně vyučující připravili netradiční den, který tentokrát nesl poetický název „Den padajícího listí“. Že pořád nevíte, co si pod výše uvedeným názvem představit?
Každá vyučující nechala žáky nahlédnout do svého nitra a připravila pro ně tříhodinový blok tvůrčích aktivit. Ty musely být vybírány zvlášť pečlivě, neboť každá tato jednotka byla sestavena z žáků různých ročníků 2. stupně. O tom, že naši učitelé jsou kreativní, svědčí i fakt, že i o přestávkách zely chodby prázdnotou a většina žáků pracovala na zadání úkolu po celou dobu. Každý stihl za den 2 rozdílné bloky. Zajímá Vás, co se tedy dělo?
Paní učitelka Kozárková zůstala věrna svému předmětu – českému jazyku. Tentokrát se zaměřila na Podzimní květomluvu. Postupně s žáky odkrývala text povídky českého spisovatele. Společně si vyměňovali názory, předjímali možnosti pokračování příběhu a odhadovali jeho závěr. Pod tímto dojmem žáci psali dopis hlavní hrdince a krátkou povídku.
Dramatická výchova je doménou paní učitelky Hobzové. Tentokrát se zaměřila na scénické čtení knížky Morrise Gleitzmana „Kdysi“. Poutavý obsah knihy vtáhl všechny přítomné do děje. Zkoušeli odhadnout, jakým směrem se odvine dál. Ve skupinách žáci pracovali s textem několika kapitol a převedli jej na jednoduchý scénář. Závěrem zhlédli a ohodnotili svá zdařilá vystoupení.
Nejvoňavějším místem byla jistě cvičná kuchyně. Tentokrát tu „šéfovala“ paní učitelka Malá. Myslíte, že historie a jídlo nejde dohromady? Paní učitelka Malá by Vás vyvedla z omylu. Chlapci a děvčata se seznámili s recepty paní Marie Baťové, manželky Tomáše Bati, a paní Boženky Čiperové. Podle jejich originálních receptů upekli výborné moučníky, koláče, chlebíčky z mrkve a sýrové kuličky. Stejně jako u Baťů nesměla chybět citronáda k zahnání žízně.
Že nejste přes jídlo a literaturu? Pak byste jistě dobývali „Pevnost poznání“ pod vedením paní učitelky Chmelické. Žáci plnili zapeklité úkoly z oblasti přírodopisu, matematiky a fyziky. Dále pracovali s mikroskopem a hráli logické hry. Za správné řešení získávali body a dobyli pomyslnou „Pevnost poznání“.
Víte, kolik cukru vypijete v běžné limonádě? Jak dlouho trvá, než přijatý cukr “spálíte“? Na tyto otázky zná odpověď nejen paní učitelka Bělíková, ale i její žáci. Ti se seznámili s množstvím cukru v různých limonádách, na váze odvážili jeho množství v podobě kostkového cukru a vypočítali jeho energetickou hodnotu. Prakticky si vyzkoušeli výdej energie při běhu po schodech, změřili uběhnutou vzdálenost, čas a vypočítali svou rychlost.
K paní učitelce Hynčicové už neodmyslitelně patří informatika a robotika. Své žáky seznámila s robotem Edisonem, který se ovládal pomocí čárových kódů. Třešničkou na dortu bylo vytvoření vlastní originální PC hry.
Ani milovníci sportu a pohybu nepřišli zkrátka. Pod taktovkou paní učitelky Willertové si žáci otestovali své motorické a fyzické schopnosti. Důležitou roli hrála týmová práce, která všechny sportovní nadšence stmelila.
Myslíte, že není možné si udržet i na podzim dobrou náladu? Paní zástupkyně Hrdlíková by Vás vyvedla z omylu. Spolu s dětmi vytvořila přímo recept pro dobrou podzimní náladu. Společně sestavili ideální jídelníček, vyzkoušeli chůzi „na boso“ a ochutnali fermentované nápoje.
Paní učitelky Šimkovou a Šustkovou pojí společná vášeň – výtvarné umění. Obě si pro své žáky připravily přímo výtvarný ateliér, kde jejich svěřenci nadšeně kreslili a malovali.
Staň se malířem – tak zněla výzva paní učitelky Šustkové. Na školní zahradě žáci nasbírali přírodní materiály, následně načrtli několik studií listu, vytvořili jejich koláž, kterou později vyfotili. Tato fotka posloužila jako předloha pro následnou malbu na akvarelový papír.
V ateliéru kubistických malířů pomyslně „řádila“ paní učitelka Šimková. Seznámila žáky s tímto výtvarným směrem a podnítila v nich zájem tvořit právě v tomto duchu. Vznikla neobyčejně krásná a zajímavá díla, která budou jistě vystavena na chodbách školy.
Paní učitelka Bartoníková žáky seznámila s americkým svátkem Halloweenem. Vysvětlili si jeho původ, symboly, zvyky a tradice. K Halloweenu neodmyslitelně patří dlabání dýně a strašidelná náladu.
Sopky a sopečná činnost – téma jako ušité pro paní učitelku Ovesnou. Žáci pod jejím bedlivým dohledem vyhledávali informace na tabletech a společně vytvořili 3D model sopky.
Svou vášeň pro geocaching přenesla paní učitelka Osičková i na naše žáky. Společně se snažili najít ukryté schránky – cache pomocí navigačního globálního družicového polohového systému. Ve schránkách byly ukryty netradiční úkoly, které vybízely k dalším aktivitám.
Pan učitel Zíka pozval žáky na daleký výlet až ke hvězdám, planetám a galaxiím. Žáci si již nyní dovedou představit jejich velikost a vzdálenost mezi nimi. Jelikož je pan učitel odborníkem na danou oblast, dokázal žákům odpovědět na všechny všetečné dotazy.
Na závěr se sluší všem učitelům poděkovat za přípravu tak náročného dne. I když si troufám tvrdit, že je to všechny hodně bavilo. O některých aktivitách se brzy ještě dočtete.
Mgr. Andrea Hobzová