Na konci září si připomeneme smutné výročí tzv. „Mnichovské dohody“, kdy představitelé mocností Anglie a Francie obětovali „Československo“, protože věřili, že tak předejdou začátku další války. Československo muselo do 10. října postoupit pohraniční území Německu (Sudety), ale také Polsku a Maďarsku. Zástupci Československa museli čekat v předpokoji, proto historici uvádí, že byla uzavřena: „O nás, bez nás“.
Již v r. 1932 upozornil Edvard Beneš, že skončí-li ženevská konference o odzbrojení neúspěchem, lze v r. 1936 – 1937 očekávat politickou a vojenskou krizi, na kterou musí být armáda připravena. Československo tak začalo se stavbou opevnění, soustav pevností a pevnůstek budovaných v letech 1935 – 1938 (v zahraničí nazývaných též jako Benešova linie). Pásmo pohraničních pevností mělo zadržet případný útok po dobu, než by byla zmobilizována armáda a dorazila vojska spojenců. Pásmo opevnění zajišťovaly také překážky, ať už přirozené (řeky, strže), nebo umělé. Základním protipěchotním typem byla trojřadá překážka z ostnatého drátu, proti tankům se umisťovaly rozsocháče a budovaly se příkopy. Po Mnichovu vše připadlo Němcům.
Žáci třídy V. B se vydali ve čtvrtek 19. října v rámci projektové výuky do Šatova, kde navštívili Pevnostní opevnění MJ – S 3 „Zahrada“. Poté se vydali náročným terénem k dalšímu velkému pevnostnímu srubu MJ – S4 „Zatáčka“ Chvalovice. V letošním školním roce pracují na projektu „Naši prezidenti“. Závěr projektové výuky byl v Muzeu železné opony ve Valticích. Po cestě si mohli prohlédnout další lehké bunkry, mezi lidmi známé jako „řopíky“.
S Valticemi se rozloučili výhledem na Lednicko-valtický areál z kolonády Na Rajstně. Kolonáda byla postavena po napoleonských válkách, podle projektu Josefa Hardmutha, knížetem Janem I. z Liechtensteina. Žáci zde byli v první třídě na školním výletě a ve druhé třídě v těchto místech prožili krásný projektový týden. Rádi se proto na tato místa vrací a doplňují si informace z dalších časových období nejen tohoto regionu, ale celé naší vlasti.
Mgr. Libuše Přílučíková