V úterý 11. května se žáci třídy I. B vydali v rámci učení venku "Po Šternberské stezce". Jde o fiktivní stezku, kterou představili přede dvěma lety žáci naší školy veřejnosti. Stezka zachycuje panství majitelů Malenovic v blízkém okolí. Žáci si tak projdou "Místo, kde žijí", poznávají ekosystémy a seznamují se s historií regionu. Prvňáčci zasluhují velkou pochvalu, protože celou trasu ušli ve výborném čase. Nejprve objevili poutní místo Svatá voda, odtud se přes Karlovice polní cestou dostali do obce Oldřichovice. Tam na ně čekala paní Pavla Hradilová, restaurátorka z muzea. Společně s několika výtvarníky se s odstupem vydali za žáky, aby navštívili kostelík sv. Jiljí v Pohořelicích. V minulosti zde stávalo městečko Podhradí, po němž v blízkém okolí zůstaly zbytky valů. Po celou dobu žáci pozorovali živočichy a poznávali rostliny. Odpočinek našli u rybníka, kde krmili kačeny a ryby. Nad hlavami jim kroužili rackové. Paní Tihelková nás pustila na prohlídku dvoru Leopoldov, který je pojmenován po Leopoldu Šternberkovi. Za první republiky už zde sídlil Moravský zemský hřebčín. Po revoluci statek zakoupila rodina Tihelkova, která ho dala do pořádku. Pan Tihelka se zasloužil o to, aby na základě krve pohořelských hřebců bylo uznáno nové plemeno "Moravský teplokrevník". V blízkosti dvoru se nachází nejstarší most v okrese Zlín z r. 1910. Trasu jsme zakončili v parku v Pohořelicích, kde si žáci prohlédli kapličku, tři aleje, kostel a zámek už jen zvenčí. Kostel zde nechal postavit Jakub Arnošt Lichtenštejn-Kastelkorn, olomoucký biskup, který korunoval Marii Terezii na českou královnu. Po celou dobu se žáci chovali slušně, pochvalu obdrželi i od dospělých, se kterými se po cestě potkávali. Věřím, že si prohloubili znalosti ze svého regionu a budou tato místa rádi navštěvovat i v budoucnosti.
Mgr. Libuše Přílučíková